Valerian Ismael’den itiraf! ‘Bizi güç duruma sokabilir’

Yeni dönem hazırlıklarına 27 Haziran’da İstanbul’da başlayan Beşiktaş, kamp çalışmalarını Avusturya’ya devam ettiriyor.  Yeni dönemde şampiyonluk hedefleyen Beşiktaş’ın teknik işvereni Valerian Ismael, yayıncı kuruluş beIN SPORTS’a yaptığı açıklamada transfer süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu

Kamp süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Valerian Ismael “Bizim için çok düzgün kamp oldu. Futbolcular için biraz sıkıntı geçmiştir. Fizikî, kuvvet manasında gruba biraz yüklendik. İstediğimiz tempoya ulaştık. Tek olumsuz Josef’in sakatlığı oldu. Yeni transferleri de gruba entegre etme talihi yakaladık. Ortadaki en büyük fark hava durumu. Burada biraz daha sıcak. Sabah erken çalışıyoruz ve akşam geç çalışıyoruz. 4. haftamızı bitiriyoruz. Yorgunluğumuz var. Bunu da olağan görüyorum.” dedi.

“Kadro içerisinde ufak tefek meseleler oldu”

Türkiye’ye nazaran Avusturya’da daha âlâ hava kurallarına sahip olduklarını lisana getiren İsmael “İstanbul’da ki saha koşullarımız tam hazır değildi. Oraya biraz daha mühlet tanımak için bu kampları tercih ettik. Bu kadar sıcaklık beklemiyorduk. İkinci maçımızı oynayacağımız Alanya bizim için uygun bir test olacaktır. Düzgün maçlar ve güç maçlar oynadık. Bu maçları oynamayı biz seçtik. Odak noktamızı yüksek düzeylere çekmek istedik. Takım içerisinde ufak tefek problemler oldu. En büyük meselemiz da Josef’in sakatlığı oldu. Daha uygun düzeylere ulaşmak için antrenman, tahlil ve maçlar yapacağız.” dedi.

“Savunma çizgisinde eksiklerimiz görünüyor”

Takımda defans olarak kasvet yaşadıklarını lisana getiren Fransız teknik adam “İngiliz ve Türk hocalarımız var. Yeterli bir kaynaşma sağladık. Hepimiz birbirimiz için çalışıyoruz. Biz de bu süreçte Türk mantalitesini öğrendik. Ben büsbütün takımın sorumluluğunu üstleniyorum. Hepimiz %100 olmalıyız ki futbolculara örnek olmak için karşılık verelim. Şunu çok net biçimde söylemeliyim. 3’lü sistem tüm majör liglerde oynatılan bir sistem. Bizim sistemimiz de bu. Biz bu sisteme inanıyoruz. Bu sistemde 150 üstü maça çıktım. Çok farklı düzeylerde oynadım. Şampiyonlar Ligi üzere… Savunma çizgisinde eksiklerimiz görünüyor. Yarın ki maçta Saiss’ten faydalanacağız. Emrecan’a mühlet vereceğiz. Ben bu sistemi kullanmak için buradayım.” dedi.

Beşiktaş’ın yeni stoperi Romain Saiss’in durumuna da değinen Valerien İsmaeL “Necip, Saiss, Emrecan, Montero ve Welinton takımımızda. Hepsinin sağlıklı olması bizim için çok değerli. Wolves maçında 3 stoperimiz yoktu. Hepsi geri döndükten ve geri oynadıktan sonra tümünden faydalanacağım. Saiss kadroya dahil oldu. Yarın birinci maçına çıkacak ve mühlet vereceğim. Sampdoria maçında da 45 dakika mühlet vermeyi planlıyoruz. Umut ediyorum ki Lig’in birinci maçı olan Kayserispor maçına hazır olacaktır. Ghezzal her konumda oynayabilir. O denli bir futbolcu. Onun yaratıcılığına gereksinimimiz var. Kalitesini gösterdi. Ulusal kadrodan döndü ve yüzde yüze ulaşmasını bekliyoruz. Ulaştığı vakit bize çok şey katacaktır.” dedi.

Daha evvel Beşiktaş’ta fark yaratan Ghezzal ile Rosier ikilisi dışında bu dönem Weghorst Muleka ve Cenk’ten fark bekleyen Valerien İsmael, şöyle konuştu:

“İki yıl evvel olanlar ikinci dönem evvel olmuştur. Bu dönem yalnızca Ghezzal ile Rosier değil. Weghorst Muleka ve Cenk fark yaracaktır. Tüm futbolcularımız bu başarıda hisse sahibi olacaktır. Gereksinimimiz sol kanat bek durumunda. Rıdvan’ın gitmesinden sonra gereksinim duydu. Daha sonrasına bakacağız. Sabırlı olacağız. Bizimle olmayan oyuncuların katılması gerekiyor. Saiss bize katıldı. Emrecan ve Montero’nun ekibe katılması… Ghezzal’ın yüzde yüz olmasını bekleyeceğiz. Temel amacımız Rıdvan’ın yerine bir transfer olabilir. Rıdvan’ı tutmak istedik. Kendisiyle konuştum. Daha dikkat çekeceğini söylemiştim fakat karar kendisinin. Kulübün de ekonomik karar alması gerekiyordu. Herkes memnun bir ben keyifli değilimdir tahminen. Hayat bu. Mesleğinde muvaffakiyetler dilerim. Artık bu tarafa odaklandık ve bizim muhtaçlığımızı karşılayacak isimlere bakıyoruz.”

“Bizi sıkıntı duruma sokabilir”

Sol beke yeni transfer gereksinimlerinin olduğunu söyleyen Valerien Ismael “Sol bek konumu sıkıntı bir durum. Yalnızca bizim için değil tüm Avrupa buraya odaklanmış durumda. Umut bizim takımımızda. Güzel çalışıyor ve uygun işler yapıyor. Lakin dönemin kalanına tek bir bek oyuncusu ile çıkmak bizi güç duruma sokabilir. En az iki isimle çıkmamız gerekli.” dedi.

Transferlerde süratli davrandıklarını söyleyen teknik adam “Transferde ismi geçen isimler hakkında yorumlar yapmak istemiyorum. Transferlerde süratli davrandık. Saiss, Muleka ve Weghorst üzere oyuncuları ikna etmek için çok geç kalmadık. Ben saha tarafına odaklanmış durumdayım. Ceyhun beyefendi muhtaçlığımızı biliyor. Ben kendisine güveniyorum. Her vakit bizim ve kulüp için gerçek tahlilleri sonuçlandırmıştır.” dedi.

“Doğru yoldayız”

Tüm oyunculara mühlet vermek istediğini lisana getiren Fransız teknik adam “Çok güzel genç ve Türk oyuncular var. Türk oyunculardan bahsetme sebebim Lig kurallarında olduğu için söyledim. Beklentimizi ve istediklerimizi anlamaları lazım. Şimdiye kadar âlâ işler çıkardılar. Önümüzde iki hazırlık maçı var ve daha fazla müddet alacaklar. Hepsine müddetler veriyoruz. Kimi arkadaşlar Avusturya kampında müddet buldular. Kimi isimler de bu İspanya kampında müddet alacaklar. Tüm arkadaşlarımızı değerlendirip ondan sonra karar vereceğiz.” dedi.

“Josef’in yeri önceliğimiz değil”

Josef de Souza’dan şad olduklarını sakatlığa karşın o bölgeye transfer yapmayacaklarını söyleyen İsmael “Josef kıymetli bir futboldu. Çok saygılı bir insan. Durumu kendi içimizde biraz konuştuk. Birkaç hafta bekleyip tedavi sürecini takip edeceğiz. O bölgede yeteri kadar oyuncumuz var. Josef de geldikten sonra yeteri kadar futbolcumuz olmuş olacak. Gençlerimiz de var. Düzgünleşme sürecini takip edeceğiz. Öbür bir futbolcumuz sorun yaşarsa önceliğimiz olur ancak Josef’in yeri önceliğimiz değil. Bu konuma transfer düşünmüyoruz.” dedi.

Dizindeki ödemin bir türlü geçmemesi ve şişliğin inmemesi sonrasında ayrıntılı denetimlere giren Josef De Souza’dan makûs haber gelmişti. Beşiktaş, Brezilyalı ön liberonun ameliyat olacağını açıklamıştı. Yaklaşık 2.5 ay alanlardan uzak kalacak olan Sambacı için Valerin İsmael, şu tabirleri kullandı:

“Josef’in geri dönüşü ile ilgili bir müddet belirtmek çok sıkıntı. Hafta hafta durumunu takip edeceğiz. Şimdilik uygun gidiyor. Bekleyeceğiz biraz. Atiba grup için bir efsane. Kendisine çok hürmet duyuyoruz. Hafif bir sakatlığı var. Olması gereken düzeye çıkması için uğraşıyoruz. Bize çok yardımcı olacak. Bunu yaparken geleceğe hazırlık yapıyoruz. Emirhan İlkhan’dan bahsediyorum. O da mukavelesini uzattı. Deneyim ve gençlik ortasındaki dengeyi bulacağız.”

Wolves hazırlık maçında eksikleri olduğunu söyleyen Ismael “Wolves maçı hazırlık maçıydı. Çok abartmamak lazım. Maça düzgün başladık ve önemli bir yanılgı yaptık. Aslında yapmamaız gerekiyordu. O düzeye karşı kendimizi denemek istedik. Bunu yapabildiğimizi birinci 20-30 dakika gördüm. Eksiklerimiz vardı. Saiss, Montero üzere oyunculardan faydalanamadık. Emrecan’ı sonradan oyuna aldık. Sol stoper konumda sol ayaklı stoperimiz olsaydı şayet daha mutlu olurdum. Bunlar küçük ayrıntılar ve bir bütünün kesimleri. Biz yalnızca Wolves ile değil Mainz ve Werder Bremen üzere Alman kadrolarına karşı da oynadık. Premier Lig ekibine karşı oynadık. Güçlü gruplar. Bizim için en değerli olan 6 Ağustos günü kendi taraftarımızın önünde oynayacağımız Kayserispor maçı.” dedi.

Tek maksatlarının şampiyon olmak olduğunu söyleyen İsmael “Beşiktaş çok büyük bir kulüp. Böylesi bir kulüp için şampiyon olmak tabi ki tek gayedir. Şampiyon olmak için maçları kazanmamız gerekiyor. Bunu yapmak için ise hazır olmamız gerekiyor. Geçen dönemden gördüğümüz fizik kondisyonunu geliştiriyoruz. Kalite ve disiplin konusu var. Bunların üzerine çalışıyoruz. Bunlar yavaş yavaş oluyor. Benim beklentim tüm futbolcularla birlikte döneme uygun bir biçimde başlamak olacak.” dedi.

“Kulüp içerisinde bir aile havası var”

Uzun bir mühlet burada kalmak istediğini lisana getiren Valerin Ismael “3 yerli oyuncu kuralı aslında biraz sıkıntı. Bu durumu kabul etmemiz gerekiyor. Buna uygun tahlillerimiz de var. Türk oyuncular transferi yaptık. Burada kaliteli isim değerli. 11 Türk oyuncu ile de oynayabiliriz. Günün sonunda maçı kazandıracak olacak şey kalite olacaktır. Beşiktaş ailesinin bir modülü olmaktan ötürü çok memnunum. Kulüp içerisinde bir aile havası var. Ailemde benim üzere düşünüp hissediyor. Hepimiz burada olmaktan ötürü çok memnunuz. Benim işim ise bu sevgiye karşılık vermektir. Artık güzeliz. Bana güç oluşturuyor. Elimden gelenin en düzgününü yaparak kalabileceğim en uzun mühlet de burada kalacağım.” dedi.