Vladimir Zelensky: Rusya fosfor bombası kullanıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Rusya-Ukrayna savaşının 49. gününde Estonya parlamentosuna hitap etti.

Zelensky, Rusya’nın hava saldırılarının hedefi olan şehirlerde şimdiye kadar 10 binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

“Rusya fosfor bombası kullanıyor”

Zelensky, “Rus ordusu yerleşim bölgelerine ve sivil altyapıya karşı her türlü top, her türlü füze ve bombayı kullanıyor, özellikle fosfor bombaları ve uluslararası hukuk tarafından yasaklanan diğer mühimmatları. Bu, sivil halka karşı açık bir terördür.” ifadelerini kullandı.

“Yaptırımlar cidiye alınmalı”

Bunun basitçe yok etme girişimi olduğunu savunan Zelensky, Rusya’nın bir an önce durdurulması gerektiği söyledi. Zelensky, “Rusya Federasyonu’na yönelik yaptırım politikasının daha da ciddiye alınması gerekiyor. Yaptırımlar neden gerekli? Çünkü Rusya’yı barışa zorlamanın tek aracı bu.” diye konuştu.

“Tüm suçluları belirleyeceğiz ve bulacağız”

Zelensky, “Bu işgalin 49 gününde Rus askerlerinin işlemediği suç yoktur. Tüm bu savaş suçlarını mutlaka araştıracağız, tüm suçluları belirleyeceğiz ve bulacağız.

ifadelerini kullandı.

Avrupa’da birlikte hareket edilmesinin önemine dikkati çeken Zelensky, “Ukrayna, yakın gelecekte AB üyeliği için aday statüsü almalıdır.” dedi.