Yeni jenerasyon seyir füzesi Çakır’ın atışı yıl sonunda yapılacak

Türkiye, savunma sanayiindeki çalışmalarına büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Füze geliştirilmesiyle ilgili son durumu Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci anlattı.

İkinci, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen Roket Müsabakası için geldiği Aksaray’da, Roketsan’ın mottosunun “denizlerin tabanından uzayın derinliklerine kadar savunmanın muhtaçlığı olan bütün teknolojileri geliştirebilecek bir altyapı kurmak” olduğunu söyledi.

“Başarı sağlayan eserleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz”

Bu uğraşla 3 bine yakın mühendisin AR-GE çalışmalarına devam ettiğini belirten İkinci, “Ülkemizin gururu olan eserleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne muvaffakiyet sağlayan eserleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. TEKNOFEST çadırında da yerli ve ulusal imkanlarla geliştirmiş olduğumuz mühimmatları, füzeleri ve gelişmiş platformları görebiliyoruz.

“Bu sene sonunda muvaffakiyetle atışını gerçekleştireceğiz”

Çakır füzemizin lansmanını bu sene içerisinde yaptık. İnşallah bu sene sonunda muvaffakiyetle atışını gerçekleştireceğiz. Süratlice TSK’ya, dost ve kardeş ülkelerimizin kullanımına sunacağız.” diye konuştu.

İkinci, Roketsan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği misyon doğrultusunda Türkiye’nin uzaya bağımsız erişimini sağladığını tabir etti.

“Bağımsız teknolojileri geliştiriyoruz”

Türkiye’nin kendi ürettiği uyduları ve yararlı yükleri uzaya taşıyacak roketleri ROKETSAN’ın imal ettiğini lisana getiren İkinci, şunları söyledi:

“Bunun için çok önemli bir altyapı oluşturulmuş ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. ROKETSAN, 1 milyar doların üzerindeki büyük bir altyapıyı hayata geçiriyor. 2020’de Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ni açtık.

Burada ortaya çıkartılan eserlerle ülkemizin uzay yarışında ön plana çıkabilmesi için çalışıyoruz. Bağımsız teknolojileri geliştiriyoruz.”


Türkiye’nin uzaya bağımsız erişimi

İkinci, ulusal teknolojilerle uzaya fırlatılan yerli roketlerle 2017 ve 2020’de 136 kilometreye ulaşarak Türkiye’nin bağımsız uzaya erişimini sağladıklarını vurguladı.

AA’nın haberine nazaran, bundan sonraki gayenin uyduları uzaya taşıyacak platformları hayata geçirmek olduğuna dikkati çeken İkinci, şunları kaydetti:

“Çok önemli başarılara imza atıyoruz”

“Mini akıllı mühimmatlarımız şu anda en çok bilinen aile. MAM-L ve MAM-C en son ürettiklerimiz. Bunların üzerindeki teknolojiler önemli oranda artırıldı. Dünyada klasmanındaki en âlâ mühimmatlar diyebiliriz. Çok önemli başarılara imza atıyoruz. Artık ulusal başarıyı da geçtik.

Uluslararası manada İHA ve SİHA’larla birlikte kullanımları çok üst seviye yeteneğe kavuşmasını sağladı. Bizim ulusal olarak yaptığımız bu mühimmatlar, yeni akıl ve en son teknolojiyle yapılıyor. Vuruş yeteneği ve menzillerinin artırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”