8 yıl sonra ilk: İsrail Şekel’i değer kaybetti

İsrail şekeli Pazartesi günü zayıflayarak, İsrail’in Hamas’la savaşına ilişkin yatırımcı endişeleriyle 2015’ten bu yana ilk kez ABD doları başına psikolojik açıdan kilit seviye olan 4 seviyesini gördü. Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e sürpriz bir saldırı başlatmasından bu yana şekel dolar karşısında yaklaşık yüzde 4 değer kaybetti. Son olarak dolar karşısında yüzde 0,7 düşüşle 3,9981 seviyesini gördü.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Reuters’ın haberine göre İsrail Merkez Bankası hiçbir zaman piyasaya müdahale edeceği belirli bir kur seviyesi belirtmemiş olsa da, piyasa katılımcıları 4 seviyesini psikolojik olarak kilit bir eşik olarak görüyor. Şekelin son günlerdeki zayıflığının bir kısmı, yatırımcıların 23 Ekim’den itibaren İsrail Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini fiyatlamaya başlamasından kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, finansal istikrarı korumak ve şekel’in çok fazla zayıflamasını önlemek için 30 milyar dolarlık döviz satacağını açıkladı.

Washington’daki Monex USA’de çalışan Helen Given, konuyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Merkez Bankası para birimindeki kanamayı durdurmaya çalışacağını açıkça belirtmiş olsa da, bölgedeki çatışmalar azalana kadar şekel’in bu ayın başındaki seviyelerine döneceğini sanmıyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx