Beklenen Özgür Demirtaş Asgari Ücret Açıklaması Geldi: ‘Maalesef’ Yine Haklı Çıkar mı?

Türkiye’nin en ünlü ve sosyal medyada en çok takip edilen ekonomistlerinden olan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, yıllardır asgari ücrete yapılacak zamların, enflasyonla mücadele olmadan bir işe yaramayacağını savunmaktan dilinde tüy bitti. Geçmiş yıllarda asgari ücret zammına yönelik tahminlerde bulunan ancak kısa sürede bu artışların anlamsız hale geleceğini belirten ve ardından da adeta viral olan bir söylemle ‘Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım’ diye bitiren Demirtaş, maalesef haklı çıkıyor. Bu kez asgari ücret zammına yönelik tahminde bulunmadı. Asgari ücrete gelen zammın ardından değerlendirme yaptı ve öngörüsünü de ekledi.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medyada milyonların takip ettiği ekonomistlerden. Feyz alan kadar eleştiren, bir o kadar da goygoy yapan bulunuyor.

Geçen yıllarda yaptığı asgari ücret tahminleriyle bir miktar viral ya da efsane olmuştu.

Demirtaş ilk olarak 2021 yılı Ekim ayında yani döviz kurlarının yükselişine yetişilemeyen günlerde, enflasyonun bangır bangır geldiğini görerek asgari ücret artışı söylemlerine dair tespitte bulunmuştu.

‘Keşke haksız çıksam! Ama Maalesef haklı çıkacağım…’ söylemi de burada başladı.

Aralık 2021’de de asgari ücret artışının eli kulağındayken, sayısal verilerle tahminini açıkladı. Aynı cümleyle bitirdi. Bu kadar yüksek artışı asgari ücretliler bile beklemezken, Demirtaş haklı çıktı.

Asgari ücret 2 bin 825 liradan, yüzde 50 zam ile 4 bin 253 liraya çıkarıldı. Ancak yılın daha ilk aylarında öyle bir eridi ki Demirtaş yine haklı çıkmıştı. Erime nedeniyle yeniden zam konuşulmaya başlandı.

Oysaki yıllardır asgari ücret ve diğer maaşlara yılda bir kez zam yapılıyordu. Dönemin Çalışma Bakanı, Mart ayı sonlarına doğru başka artış olmayacağını söylüyordu. Demirtaş da bu söyleme cevap veriyordu ve yıl içinde bir artış daha olacağını öngörüyordu. Yine haklı çıktı.

2023 yılına geldiğimizde asgari ücret 8 bin 506 TL’ydi ve açlık sınırının çok altındaydı. Seçimler bitti, yılın ilk yarısı sonlanırken, asgari ücret zammı konuşulmaya başlandı.

3. görüşmede asgari ücrete yüzde 34 oranında zam yapılarak 2023 yılı ikinci yarısı için 11 bin 402 TL olarak belirlendi.

Asgari ücret hakkında Özgür Demirtaş’ın değerlendirmesi ise yeni bir öngörüyle dikkat çekti. Asgari ücretin ne kadar sürede eriyeceğini hesaplamıştı.

Hesaplarıma göre:

Asgari Ücret 2.5 ay içinde AÇLIK sınırının altına düşecek. Üzgünüm.

Gerçekleşince tekrar konuşuruz…

Elbette artışa sevindim… Ancak Doğru Ekonomi Politikaları kullanılarak bu kısır döngüden çıkılmasını dilerim.

Sosyal medyada kısa sürede yüksek etkileşim alan bu paylaşıma yorum yağdı.

Sizi Özgür Demirtaş’ın asgari ücret öngörüsüne yapılan yorumlarla baş başa bırakalım.

?

?

?

?

?

?

Sizce de Özgür Demirtaş yine haklı çıkar mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx