CHP kurultay tarihi ne zaman, kurultay nerede yapılacak?

38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı, 6 Haziran 2023 tarihinde yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında CHP tarafından yapılan açıklamayla belirlendi. 16 Eylül’de başlayan il kongreleri süreci, 17 Ekim’de tamamlandı. Bu kongrelerde, il örgütlerinin yeni yönetimlerinin yanı sıra, kurultayda görev alacak delegeler belirlendi.

CHP KURULTAYI NE ZAMAN?

CHP kurultayı 4-5 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. Kurultayında ilk gün genel başkan seçimi ikinci gün ise PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi yapılacak.

CHP KURULTAYI NEREDE YAPILACAK?

CHP 38. Olağan Kurultay için parti genel müdürlüğü tarafından Ankara Spor Salonu kiralandı.

CHP GENEL BAŞKAN ADAYLARI KİMLER?

Mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden seçilmek için aday olduğunu duyurmamış olsa da, kurultay delegelerinin imza toplaması sonucunda genel başkanlık seçiminde aday olması bekleniyor.

Bunun yanı sıra CHP TBMM Grup Başkanı Özgür Özel, 2003-2008 tarihlerinde parti meclisi üyesi Örsan Kunter Öymen, eski milletvekili İlhan Cihaner ve parti üyesi Ünal Karahasan genel başkanlığa aday olduklarını açıkladı.

Aday adaylarının genel başkanlık seçimine katılabilmeleri için, toplam kurultay delegesi sayısının yüzde 5’ine denk gelecek şekilde, en az 69 delegenin imzalı desteğini almaları gerekiyor.

CHP KURULTAYINI EKREM İMAMOĞLU YÖNETECEK

CHP’nin 4-5 Kasım tarihlerindeki 38. Olağan Kurultayı’nda Divan Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı bildirildi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dün Ankara’da görüştüğü İmamoğlu’na Divan Başkanlığı teklifinde bulundu.

Teklife olumlu yaklaşan İmamoğlu, konuyu diğer aday Özgür Özel ile görüştü.

İmamoğlu ve Özel’in yaptığı görüşmenin ardından her iki adayın da olumlu yaklaşması üzerine Divan Başkanlığına Ekrem İmamoğlu’nun önerilmesi kararlaştırıldı.

Kurultay günü verilecek önerge ile İmamoğlu, 38. Olağan Kurultayı yönetecek. Kurultayın ilk günü genel başkan seçimi yapılacak, ikinci gününde ise Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx