Putin, hijyen kurallarını gerekçe göstererek Moskova’ya atanan Büyükelçilere kendisine 22 metreden fazla yaklaşmamalarını istedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün düzenlenen diplomatik törende hijyenik sebepleri öne sürerek Moskova’ya yeni atanan, içlerinde İngiltere’nin büyükelçisinin bulunduğu büyükelçilere kendisine 22 metreden daha fazla yaklaşmamalarını söyledi.

Putin’in bu hareketi Covid-19 döneminde uygulanan sosyal mesafe kuralını hatırlattı.

Konuşmasında Putin’in İngiltere’ye zeytin dalı uzattığı ve Moskova ile Londra arasındaki ilişkilerde “daha iyiye doğru gitmesi” çağrısında bulunduğu ortaya çıktı. Pek çok Rus siyasetçinin ve önde gelen medya sözcüsünün Moskova’nın nükleer silahlarının Londra’yı hedef alması yönünde çağrıda bulunduğu göz önüne alındığında bu kayda değer bir dönüş oldu.

Rus bayraklarıyla süslenmiş devasa bir altın kapıdan geçerek salona geldiğinde, 21 elçiden onlarca metre uzakta durdu ve konuşmasını büyük salonun diğer ucundan yaptı.

Elçilerin odanın diğer tarafında hoşnutsuz bir ifadeyle Putin’i dinledikleri görüldü.

Putin konuşmasında, Sovyetler Birliği, ABD ve İngiltere’nin başkanlarının ( Joseph Stalin, Franklin Roosevelt ve Winston Churchill) eşit düzeyde buluştuğu Tahran Konferansı’nın 80. yıldönümüne değindi.

Putin, Moskova ile Londra arasındaki ilişkilerdeki çöküşün üzüntüsünü dile getirmeden önce, bu toplantının ‘modern uluslararası ilişkiler sisteminin temellerini attığını’ söyledi.

Ayrıca, Putin’in bir kaç dublör kullandığını iddia eden Telegram kanalları, Rusya’ya yeni atanan büyükelçilerin Putin’in dublörü tarafından karşılandığı iddia etti.

Tören bittikten sonra Putin, büyükelçilerin ellerini sıkmadan salonda ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx